Ako vybrať prípravok na celulitídu a strie?

Príčinou celulitídy je hromadenie tukového tkaniva a starnutie podkožného väziva. Strie sú drobné "jazvičky" v koži, ktoré vznikajú narušením, popraskaním elastických vlákien pod povrchom kože. Na odstránenie tohto problému nestačí len cvičenie.

Príčinou celulitídy je hromadenie tukového tkaniva a starnutie podkožného väziva. Strie sú drobné "jazvičky" v koži, ktoré vznikajú narušením, popraskaním elastických vlákien pod povrchom kože. Na odstránenie tohto problému nestačí len cvičenie.

Doba čítania 5 min.
Andrea, redakcia Heureka.sk

Aké prípravky pomôžu v boji proti celulitíde?

V dnešnej dobe už na trhu existuje veľké množstvo kozmetických prípravkov (gélov, krémov a masážnych pomôcok) a doplnkov stravy, ktoré Vám účinne pomôžu predchádzať a zmierniť následky celulitídy.

Účinnejšie ako riešenie dôsledkov celulitídy, je voľba vhodnej prevencie. Ak už však predsa len na svojej koži objavíte nepekné jamky, je potrebné sa zamyslieť nad vhodnou stratégiou a skombinovať viac metód. Okrem cvičenia a úpravy jedálnička našťastie máte k dispozícii radu prostriedkov a postupov, ktoré aspoň čiastočne zlepšia vzhľad pokožky:

Masážne pomôcky
Masážne žinky a rukavice z lufy dokonale odstraňujú zväčšenú pokožku, prekrvujú ju a vypínajú. Môžeme ich doplniť masážnymi spevňujúcimi gélmi a krémami najlepšie s obsahom extraktu z brečtanu a prasličky, výťažku z morských rias, nechtíka záhradného, kostihoja alebo kofeínu. Dôkladnou masážou zlepšíte lymfatický a krvný obeh, dráždenie pokožky prispieva ku zlepšeniu jej vzhľadu, pozitívny efekt má tiež masáž kefkou s jemným vlasom, či špeciálnymi masážnymi pomôckami.

Doplnky stravy
Vhodné sú produkty s obsahom CLA (konjugovaná kyselina linolová). Táto látka odbúrava tuky, podporuje budovanie svalovej hmoty a spevnenie a vytvarovanie postavy. Ďalšou vhodnou zložkou je L-carnitín, ktorá preukázateľne zlepšuje stav celulitídy. Nezabúdajte ani na jablkový ocot, ktorý výrazne podporuje metabolizmus, pomáha pri zbavovaní sa prebytočného tuku a dodáva energiu.

Kozmetické prípravky
Nie je dôležité, či použijete krém, gél alebo olej či balzam. Dôležitejšie je vždy zloženie a látky, ktoré sú v prípravku obsiahnuté. Dá sa povedať, že pre zloženie platí v podstate to isté, čo u masážnych prípravkoch proti celulitíde, teda výťažky z brečtanu, prasličky, nechtíka záhradného, kostihoja a ďalšie. Prípravky nanášajte od vzdialenejšieho konca končatiny smerom k srdcu.

Ako a prečo vzniká celulitída?

Celulitída vzniká pôsobením ženských pohlavných hormónov, starnutím podkožného väziva a množením tukových buniek.

Celulitída, inak tiež nazývaná pomarančová koža, vzniká v dôsledku hromadenia tukového tkaniva najmä pôsobením ženských pohlavných hormónov.

Množenie tukových buniek a starnutie podkožného väziva sú hlavné príčiny vzniku celulitídy. Usporiadanie podkožného väziva, ktoré je iné u žien a u mužov, má tiež na probléme svoju vinu. Prvé známky sa môžu prejaviť už v mladom veku pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, pri začínajúcej nadváhe alebo v tehotenstve. Celulitída sa však nevyhýba ani štíhlym, mladým dievčatám.

Podľa stupňa postihnutia pokožky je možné rozlíšiť 4 štádiá celulitídy:

  • štádium - príznaky sú viditeľné len pri tlaku na kožu, ak medzi prsty či dlane uchopíte kožnú riasu.

  • štádium - príznaky začínajú byť viditeľné aj pri napnutí svalov či sedení na tvrdej podložke.

  • štádium - nerovnosti sú na pokožke viditeľné vždy, bez ohľadu na manipuláciu či polohu tela.

  • štádium - veľmi hrubé nerovnosti na pokožke, zväčšenie tukového tkaniva môže byť bolestivé.

Na vznik celulitídy má tiež vplyv nedostatok pohybu, puberta, stres, pitie alkoholu a fajčenie, obdobie prechodu a samozrejme tiež genetická dispozícia.

Čo je príčinou vzniku strií?

Náhle priberanie na váhe, tehotenstvo či nadmerný rast svalovej hmoty má za následok popraskanie elastických vlákien pod povrchom kože a vznik drobných jazvičiek.

Strie sú drobné jazvičky na koži, ktoré však nevznikajú povrchovým poškodením kože, ale popraskaním či narušením elastických vlákien pod povrchom kože. Vo väčšine prípadov sa na vzniku podieľa priberanie na váhe. Postihujú mužov aj ženy.

Strie sa objavujú v dobe, keď je koža náhle roztiahnutá. Môže to byť v dôsledku rýchleho pribratia na váhe, tehotenstva, ale tiež prehnaným posilňovaním, kedy dôjde k rýchlemu nárastu svalovej hmoty. Najčastejšie postihnutými oblasťami sú stehná a zadok, brucho, boky a niekedy prsia.

Ako na strie?

Sledovaním telesnej hmotnosti, ošetrovaním pokožky na to určenými prípravkami a pravidelnou masážou rizikových partií môžete tomuto problému účinne predchádzať.

Vzniku strií sa dá pomerne jednoduchými krokmi účinne predchádzať. Ak však nájdete tieto drobné jazvičky na pokožke, pamätajte, že čím skôr začnete s bojom, tým lepšie. Je potrebné si však uvedomiť, že vo väčšine prípadov sa jazvičky nedajú úplne odstrániť.

Ako základnú prevenciu vzniku strií môžeme jednoznačne odporučiť sledovanie telesnej hmotnosti a pravidelné ošetrovanie pokožky špeciálnymi prípravkami, ktoré pleť zvláčňujú, tým jej dodávajú elasticitu a pokožka tak lepšie odoláva prasknutiu.

Pravidelná masáž rizikových partií je vhodná ako prevencia, ale môžeme ju aj aplikovať pri začínajúcich prejavoch vzniku strií. Masáž je vhodné podporiť masážnymi gélmi a krémami s obsahom uhorkového oleja, kremíka alebo mandľového oleja.

Vybrať prípravok na celulitídu a strie